Włączeni – obywatelskie działania diaspory ukraińskiej wobec konfliktu na Ukrainie. Przykład Polski.

Polish For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Projekt badawczy realizowany w ISS UW pod kierunkiem mgr Gawła Walczaka

Krótki opis:

Celem projektu jest analiza z perspektywy transnarodowej działalności obywatelskiej ukraińskich migrantów w Polsce (ze
szczególnym uwzględnieniem Warszawy i Wrocławia) wobec wydarzeń, które miały miejsce na Ukrainie. Planuje się:
– określenie transnarodowego pola społecznego, w ramach którego działają ukraińscy aktywiści, a przez to ich udziału w tworzeniu „lokalności” warszawskiej i wrocławskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kreowania opinii publicznej dotyczącej sytuacji na Ukrainie.
– analizę działań wybranych organizacji ukraińskich – genezy ich powstania, mechanizmów rządzących ich funkcjonowaniem (rodzaje aktywności, dobór zagadnień, źródła finansowania) oraz wpływu jaki wywierają na społeczeństwo przyjmujące w Polsce.
– prześledzenie biografii wybranych członków ukraińskiej diaspory, którzy aktywnie angażują się w działania obywatelskiezwiązane z wydarzeniami na Ukrainie – analiza przyczyn i skutków sprawczości jednostek wobec uwarunkowań społeczno-kulturowych.
– analizę dyskursu medialnego tworzonego przez migrantów ukraińskich w odniesieniu do wydarzeń na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzestrzeni.

W projekcie będą realizowane badania podstawowe z zakresu antropologii kultury, ze szczególnym uwzględnieniem antropologii migracji oraz antropologii mediów.
Od czasu zajęcia Krymu przez Rosję, w Polsce obserwuje się stały wzrost liczby migrantów z Ukrainy. Choć skala zjawiska jest wciąż niewielka, staje się ono coraz bardziej dynamiczne. W 2014 roku odnotowano zwiększenie wydawanych Ukraińcom pozwoleń na pobyt o 100%. W pierwszej połowie 2015 roku, wzrost liczby dokumentów wydawanych obywatelom Ukrainy w stosunku do analogicznego okresu 2014 roku wyniósł dalsze 100%. Wraz z rozwojem sytuacji za wschodnią granicą, działalność obywatelska Ukraińców mieszkających w Polsce uległa zintensyfikowaniu (zwłaszcza przy użyciu nowych technologii – Internetu, telefonów komórkowych), co wpisuje się w globalne trendy związane z nasileniem się ruchów społecznych o charakterze transnarodowym.
Badania są więc istotne z punktu widzenia analizy współczesnych procesów społecznych w polskim kontekście. Poprzez określenie wpływu migrantów z Ukrainy na tworzenie warszawskiej i wrocławskiej „lokalności” przyczynią się do ukazania migrantów jako agentów zmiany społecznej. Analiza działań wybranych organizacji ukraińskich ukaże ich historyczność i podmiotowość. Skupienie się na biografiach ukraińskich aktywistów zaprezentuje zdolności jednostek do działania ponad instytucjonalnymi granicami (państw narodowych). Ponadto, analiza dyskursu medialnego tworzonego przez migrantów zademonstruje ich rolę jako społecznych brokerów (także w cyberprzestrzeni).