Marek Naczyk

Dr Marek Naczyk

Stanowisko :

Członek Ośrodka Badań Ekonomicznych

Profesor polityki społecznej porównawczej na Uniwersytecie Oksfordzkim

Zainteresowania badawcze:

Różnorodności kapitalizmu, modele wzrostu, Polska jako „zależna gospodarka rynkowa”, dewelopmentalizm, polityka przemysłowa, reformy rynku pracy, finansjalizacja emerytur, metody jakościowe

E-mail: marek.naczyk@spi.ox.ac.uk

Scholar Google  Research Gate LinkedIn 

ŻYCIORYS

Profesor (associate professor) polityki społecznej porównawczej w Department of Social Policy and Intervention na Uniwersytecie Oksfordzkim. Doktorat z nauk politycznych obronił w 2013 r. w Department of Politics and International Relations Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ukończył studia magisterskie na Sciences Po w Paryżu. Po zakończeniu doktoratu pracował m.in. w Hertie School of Governance w Berlinie i w Centre d’études européennes na Sciences Po w Paryżu. W roku akademickim 2023-24 był naukowcem wizytującym (visiting scholar) w Center for European Studies Uniwersytetu Harvarda. Wcześniej wizytował m.in. Central European University w Budapeszcie i Uniwersytet Karola w Pradze. Jest członkiem zespołu ekspertów European Social Policy Network przy Komisji Europejskiej.

AGENDA BADAWCZA

Jego badania wpisują się w nurty porównawczej ekonomii politycznej (comparative political economy – CPE) i międzynarodowej ekonomii politycznej (international political economy – IPE) nauk politycznych. Bada wpływ rożnego typu aktorów politycznych – grup interesu, partii politycznych, aparatów urzędniczych, itd. – na kształtowanie się polityk społecznych i polityk rozwojowych krajów Europy Zachodniej, Europy Środkowo-Wschodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Interesuje się także metodologią badań jakościowych, szczególnie metodą śledzenia procesu (process tracing).

W ramach badań o polskim kapitalizmie, pisał m.in. o częściowej prywatyzacji emerytur (OFE i PPK), o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych i o wpływie twych dwóch form prywatyzacji na rozwój Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i Warszawy jako centrum finansowe. Obecnie interesuje się „dewelopmentalizmem”, czyli interwencjonizmem państwowego na rzecz rozwoju gospodarczego, w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W tym kontekście pisał m.in. o „repolonizacji” sektora bankowego w Polsce, o powstaniu Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i o polityce płacy minimalnej i kosztów pracy w Polsce i na Węgrzech.

Ze względu na nieliczną obecność badaczy polskich lub polskojęzycznych i badań o Polsce w nurtach CPE i IPE nauk politycznych, byłby bardzo zainteresowany wypromowaniem doktorów w tych dwóch polach, które pozwalają na prowadzenie badan w różnorakich obszarach polityk publicznych. Uprzejmie prosi o osoby zainteresowane studiami doktorskimi o skontaktowanie się mailowo (adres: marek.naczyk@spi.ox.ac.uk).

PUBLIKACJE NAUKOWE (wybrane)

o polskim „dewelopmentalizmie” i polskiej „zależnej gospodarce rynkowej”

o prywatyzacji emerytur i przedsiębiorstw państwowych w Polsce i w regionie CEE

o prywatyzacji emerytur w krajach Europy zachodniej