Między teorią i praktyką dialogu publicznego

Polish For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Między teorią i praktyką dialogu publicznego. Modele demokracji deliberatywnej a współczesne instytucje i praktyki demokratyczne” (2015-2018) [Grant PRELUDIUM]

Projekt badawczy realizowany w ISS UW pod kierunkiem mgr Marcina Zgiepa

Krótki opis:
Projekt podejmuje problem relacji między normatywną koncepcją demokracji deliberatywnej a polityczną rzeczywistością współczesnych systemów demokratycznych. Jego celem jest stworzenie nie-idealnej teorii deliberacji obejmującej ideał i praktykę deliberacji, niwelując tym samym lukę między filozofią/teorią polityki a empiryczną politologią (naukami politycznymi). „Teza o bifurkacji” jest początkowo rozumiana jako opozycja między dwoma ujęciami deliberacji zakorzenionymi w rozmaitych instytucjach i praktykach, które wydają się względem siebie przeciwstawne. Hipoteza postawiona w części empirycznej oparta na tezie o bifurkacji, odnosi się do dwóch badanych kontekstów deliberacji: amerykańskiego i polskiego. Hipoteza zakłada, że deliberacja w USA przebiega zgodnie z innymi schematami reprezentacji i partycypacji niż deliberacja w Polsce, co ma wpływ na jakość procesów demokratycznych (w pierwszym przypadku wyższą niż w drugim).