WVS – World Values Survey
Realizacja polskiej fali badania WVS w ramach projektu „Kształtowanie się społeczeństwa obywatelskiego a społeczne zaangażowanie i jego uwarunkowania w Polsce w perspektywie porównań międzykulturowych. Kierunki zmian i ich dynamika (kontynuacja udziału w projekcie WVS)” pod kierownictwem prof. dr hab. Renaty Siemieńskiej we współpracy z dr Anną Domaradzką.
ISSP – International Social Survey Programme
International Social Survey Programme (ISSP) jest międzynarodowym programem badawczym obejmującym różnorodną tematykę z zakresu nauk społecznych, prowadzonym od 1985, do którego Polska przystąpiła w 1992 roku. Obecnie w programie uczestniczy 45 krajów z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Australii. Od 1992 roku Polskę reprezentuje Instytut Studiów Społecznych im. Profesora Roberta B. Zajonca, Uniwersytet Warszawski.
PGSS – Polski Generalny Sondaż Społeczny
Polski Generalny Sondaż Społeczny (PGSS) jest od 1992 roku cyklicznym programem badań ISS UW.
Celem PGSS jest systematyczne monitorowanie trendów i skutków zmian społecznych w Polsce w tym także z międzynarodowej perspektywy porównawczej. Problematyka PGSS obejmuje badanie indywidualnych postaw, cenionych wartości, orientacji i zachowań społecznych, jak również systematyczny pomiar zróżnicowania społeczno-demograficznego, zawodowego, edukacyjnego i ekonomicznego reprezentatywnych grup i warstw społecznych w Polsce. Cykl powtarzania badań, zachowujących porównywalne standardy metodologiczne i identyczne wskaźniki, umożliwia systematyczną analizę trendów społecznych. Pod tym względem PGSS był do 2010 roku jedynym powtarzalnym programem badania zmian systemowych w Polsce.
Istotnym celem programu jest niekomercyjne udostępnianie zbiorów danych i dokumentacji metodologicznej PGSS społeczności badaczy i studentom z nauk społecznych w Polsce oraz każdej zainteresowanej osobie i instytucji.