Seminarium Inst. Zajonca 29 XI br: E. Szumowska-Skąd bierze się dobrostan i poczucie szczęścia? Równowaga w przełączaniu między celam

Polish For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zapraszamy na spotkanie w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Instytutu Zajonca (ISS UW). Wystąpienie pt. „Skąd bierze się dobrostan i poczucie szczęścia? Równowaga w przełączaniu między celamiwygłosi dr Ewa Szumowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Komentarz wygłosi prof. Mirosław Kofta (Uniwersytet Warszawski). Seminarium odbędzie się 29 listopada 2024 r. (piątek) w godz. 12-13.30 na platformie Zoom. Link do spotkania: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/97204832072?pwd=RAHyQA7yU8ngGka3OJfcz265eMgGCI.1 Identyfikator spotkania  972 0483 2072 Kod dostępu 746407

Abstrakt wystąpienia: Od dziesięcioleci badacze próbują odpowiedzieć na pytanie, jakie stany sprzyjają poczuciu szczęścia i spełnienia. Cannon (1932) sugerował, że organizm dąży do równowagi w obrębie pojedynczej potrzeby (np. utrzymania właściwej temperatury). Jednak teoria ta nie tłumaczy zachowań, które zamiast przywracać równowagę, mogą ją zakłócać – takich jak kreatywność czy samopoświęcenie. Niedawno Kruglanski i współpracownicy (2019) zaproponowali nowy model, według którego kluczowa jest równowaga pomiędzy różnymi potrzebami i celami, a nie w ramach jednej potrzeby. Ludzie mają kilka podstawowych potrzeb (np. przynależności, kompetencji, autonomii), które muszą być zaspokojone, aby osiągnąć dobrostan. W związku z tym regularnie przełączają się między nimi, unikając zaniedbania któregokolwiek z celów. Gdy jednak jedna potrzeba zaczyna dominować nad innymi, dochodzi do motywacyjnej nierównowagi, która może prowadzić do ekstremizmu – kiedy osoba uporczywie realizuje jeden cel, ignorując pozostałe.

W projekcie postulujemy, że zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste przełączanie się między celami może prowadzić do negatywnych konsekwencji. W sytuacji, gdy osoba ma wiele celów i wszystkie wywierają równy wpływ na zachowanie, może dochodzić do nadmiernego przełączania się, co skutkuje wielozadaniowością i obniżoną efektywnością. Nasze założenie zakłada istnienie optymalnego poziomu przełączania między celami – poziomu umiarkowanego, który pozwala na efektywną realizację celów oraz wspiera ogólny dobrostan. Zgodnie z naszymi hipotezami zależność między częstością przełączania a całościowym wykonaniem zadań oraz dobrostanem przybiera kształt odwróconej litery „U”. Ponadto pokazujemy, że zarówno ekstremizm, jak i nadmierna wielozadaniowość są stanami nierównowagi, które mają zbliżone charakterystyki i prowadzą do podobnych negatywnych konsekwencji.

Strona seminarium na portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/1231617587949526 

W razie pytań, prosimy o kontakt z dr Anną Wnuk: anna.wnuk@psych.uw.edu.pl

Posted in Aktualności - najważniejsze.