24 XI 2023 Seminarium Inst. Zajonca: Katarzyna Jezierska „Rola think tanków w Europie Centralnej po 2015 – poprawianie debaty publicznej czy podkręcanie polaryzacji?”

Polish For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zapraszamy na spotkanie w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Instytutu Zajonca (Instytut Studiów Społecznych UW). Wystąpienie pt. „Rola think tanków w Europie Centralnej po 2015 – poprawianie debaty publicznej czy podkręcanie polaryzacji?” wygłosi prof. Katarzyna Jezierska, University West / University of Gothenburg. Komentarz wygłosi dr Valentin Behr, European Center for Sociology and Political Science (CESSP, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne).  Seminarium odbędzie się 24 listopada 2023 r. (piątek) w godz. 12-13.30 na platformie Zoom. Link do spotkania: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/92261008130 Meeting ID: 922 6100 8130

Wykład będzie podsumowaniem wyników 3-letniego projektu badawczego, który zakończy się w grudniu 2024 roku. Pozostałymi uczestniczkami projektu są Adrienne Sörbom i Andrea Krizsán Ostatnie doniesienia na temat stanu demokracji na świecie wskazują na rosnącą tendencję erozji demokracji. Podczas gdy większość badaczy skupia się na przyczynach upadku demokracji, znacznie mniej wiadomo o tym, jak demokracje są rozmontowywane i jak te reżimy się konsolidują. Nasz projekt bada w jaki sposób think tanki przyczyniły się i uczestniczyły zarówno w tworzeniu, jak i oporze wobec trendu autokratyzacji na Węgrzech i w Polsce. Skupiamy się na think tankach w celu konceptualizacji dynamicznej interakcji między rządami a doradztwem politycznym w tworzeniu wiedzy politycznej w demokracjach wyborczych, tj. krajach, w których wybory są w zasadniczo wolne, ale gwarancje konstytucyjne, takie jak rządy prawa, oraz wolności obywatelskie, m.in. wolność zrzeszania się lub wolność słowa, są obchodzone. Zadajemy pytanie: w jaki sposób doradcy polityczni – zarówno ci wspierający, jak i ci sprzeciwiający się zmianom – odnoszą się do rządów dążących do demokracji wyborczej? Zebrałyśmy 53 wywiady z polskimi i węgierskimi think tankami. Nasze ustalenia wskazują, że nieliberalny zwrot w Polsce i na Węgrzech doprowadził do poważnej polaryzacji pola think tanków i rozwarstwienia reżimów wiedzy w tych krajach. Znakomita większość think tanków przyjmuje postawę pro- lub antyrządową i odpowiednio kształtuje swoje działania. Nasz projekt przyczynia się więc do rozwinięcia teorii – mechanizmów polaryzacji na poziomie analizy mezzo (wychodząc poza analizę wyborców i partii politycznych) oraz systemów doradztwa politycznego w reżimach autokratyzujących się.

Posted in Aktualności.