24 XI 2023 Seminarium Inst. Zajonca: Katarzyna Jezierska „Rola think tanków w Europie Centralnej po 2015 – poprawianie debaty publicznej czy podkręcanie polaryzacji?”

Zapraszamy na spotkanie w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Instytutu Zajonca (Instytut Studiów Społecznych UW). Wystąpienie pt. „Rola think tanków w Europie Centralnej po 2015 – poprawianie debaty publicznej czy podkręcanie polaryzacji?” wygłosi prof. Katarzyna Jezierska, University West / University of Gothenburg. Komentarz wygłosi dr Valentin Behr, European Center for Sociology and Political Science (CESSP, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne).  Seminarium odbędzie się 24 listopada 2023 r. (piątek) w godz. 12-13.30 na platformie Zoom. Link do spotkania: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/92261008130 Meeting ID: 922 6100 8130

Wykład będzie podsumowaniem wyników 3-letniego projektu badawczego, który zakończy się w grudniu 2024 roku. Pozostałymi uczestniczkami projektu są Adrienne Sörbom i Andrea Krizsán Ostatnie doniesienia na temat stanu demokracji na świecie wskazują na rosnącą tendencję erozji demokracji. Podczas gdy większość badaczy skupia się na przyczynach upadku demokracji, znacznie mniej wiadomo o tym, jak demokracje są rozmontowywane i jak te reżimy się konsolidują. Nasz projekt bada w jaki sposób think tanki przyczyniły się i uczestniczyły zarówno w tworzeniu, jak i oporze wobec trendu autokratyzacji na Węgrzech i w Polsce. Skupiamy się na think tankach w celu konceptualizacji dynamicznej interakcji między rządami a doradztwem politycznym w tworzeniu wiedzy politycznej w demokracjach wyborczych, tj. krajach, w których wybory są w zasadniczo wolne, ale gwarancje konstytucyjne, takie jak rządy prawa, oraz wolności obywatelskie, m.in. wolność zrzeszania się lub wolność słowa, są obchodzone. Zadajemy pytanie: w jaki sposób doradcy polityczni – zarówno ci wspierający, jak i ci sprzeciwiający się zmianom – odnoszą się do rządów dążących do demokracji wyborczej? Zebrałyśmy 53 wywiady z polskimi i węgierskimi think tankami. Nasze ustalenia wskazują, że nieliberalny zwrot w Polsce i na Węgrzech doprowadził do poważnej polaryzacji pola think tanków i rozwarstwienia reżimów wiedzy w tych krajach. Znakomita większość think tanków przyjmuje postawę pro- lub antyrządową i odpowiednio kształtuje swoje działania. Nasz projekt przyczynia się więc do rozwinięcia teorii – mechanizmów polaryzacji na poziomie analizy mezzo (wychodząc poza analizę wyborców i partii politycznych) oraz systemów doradztwa politycznego w reżimach autokratyzujących się.

Posted in Aktualności.